MR Projektledning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 413 200 | 845 165 | 1 356 153 | 1 519 777 | 1 458 988 | 1 418 366 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 245 000 | 395 000 |
| Summa tillgångar | 413 200 | 845 165 | 1 356 153 | 1 519 777 | 1 703 988 | 1 813 366 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 204 760 | 361 263 | 529 218 | 537 308 | 523 569 | 562 486 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 204 760 | 361 263 | 529 218 | 537 308 | 523 569 | 562 486 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 158 440 | 275 462 | 443 033 | 335 534 | 377 950 | 190 461 |
| Summa eget kapital | 208 440 | 483 902 | 826 935 | 982 469 | 1 180 419 | 1 250 880 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 437 956 | 883 487 | 1 346 119 | 1 363 528 | 1 325 476 | 1 217 571 |
| Rörelseresultat | 201 575 | 350 458 | 558 293 | 424 380 | 466 620 | 225 613 |
| Resultat före skatt | 201 575 | 350 458 | 558 040 | 423 170 | 477 623 | 240 768 |
| Årets resultat | 158 440 | 275 462 | 443 033 | 335 534 | 377 950 | 190 461 |
| Personalkostnader | 233 622 | 495 185 | 666 934 | 800 524 | 784 923 | 817 504 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | — | 0 | 0 | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MR Projektledning AB
Översikt
MR Projektledning AB (org.nr 559226-2785) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Vallda. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 217 571 kr, vilket är 8,1 % mindre än året innan (1 325 476 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 22,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 190 461 kr (15,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2020: 1. Nettoomsättningen per anställd var 437 956 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 813 366 kr och det egna kapitalet 1 250 880 kr (soliditet 69,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.