RI Mätteknik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 979 617 | 1 085 415 | 1 166 167 | 1 304 218 | 1 484 819 | 1 385 175 | 1 350 454 |
| Summa anläggningstillgångar | 130 763 | 89 583 | 41 799 | 16 455 | 0 | 473 988 | 365 935 |
| Summa tillgångar | 1 110 380 | 1 174 998 | 1 207 966 | 1 320 673 | 1 484 819 | 1 859 163 | 1 716 389 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 267 523 | 295 894 | 381 713 | 372 452 | 415 961 | 835 603 | 778 879 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 267 523 | 295 894 | 381 713 | 372 452 | 415 961 | 835 603 | 778 879 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 289 951 | 186 247 | 47 149 | 121 969 | 220 637 | 54 702 | 13 950 |
| Summa eget kapital | 842 857 | 879 104 | 826 253 | 948 221 | 1 068 858 | 1 023 560 | 937 510 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 228 000 | 1 132 000 | 1 014 000 | 1 155 000 | 1 356 000 | 1 247 000 | 1 288 000 |
| Rörelseresultat | 371 177 | 240 210 | 73 654 | 154 983 | 273 866 | 78 343 | 43 572 |
| EBITDA | 412 357 | 281 390 | 112 248 | 180 327 | 290 321 | 144 620 | 151 625 |
| Resultat före skatt | 370 853 | 239 832 | 64 463 | 156 276 | 281 724 | 70 434 | 21 378 |
| Årets resultat | 289 951 | 186 247 | 47 149 | 121 969 | 220 637 | 54 702 | 13 950 |
| Personalkostnader | 642 740 | 677 520 | 748 487 | 791 214 | 828 859 | 830 727 | 879 389 |
| Avskrivningar | 41 180 | 41 180 | 38 594 | 25 344 | 16 455 | 66 277 | 108 053 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | — | 100 000 | 100 000 | 100 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: RI Mätteknik AB
Översikt
RI Mätteknik AB (org.nr 556805-7920) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Vallda. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 288 000 kr, vilket är 3,3 % mer än året innan (1 247 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,8 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 13 950 kr (1,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 288 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 716 389 kr och det egna kapitalet 937 510 kr (soliditet 54,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.