Salong Hantverkargatan 2 ABAktiv

559224-8156AktiebolagRegistrerat 2019VÄSTERÅS

Finansiell översikt

1 256 942 kr+19,1%
Omsättning 2025
+1,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0100 tusen200 tusen300 tusen202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
20250 kr
2020100 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar233 928182 929254 929193 129170 705223 212
Summa anläggningstillgångar———83 33469 81148 453
Summa tillgångar233 928182 929254 929276 463240 516271 665
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder79 95096 157206 949269 568175 47680 855
Långfristiga skulder—38 33376 4643 6380138 370
Summa skulder79 950134 490283 413273 206175 476219 225
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)103 978−5 539−76 923−13 25861 78332 400
Summa eget kapital153 97848 439−28 4843 25765 04052 440
Resultaträkning
Nettoomsättning1 186 934965 318966 722951 0001 055 0001 256 942
Rörelseresultat134 078−2 967−73 176−1 09469 02445 873
EBITDA———15 57289 33967 231
Resultat före skatt133 899−5 539−76 923−13 25861 78339 972
Årets resultat103 978−5 539−76 923−13 25861 78332 400
Personalkostnader681 938555 046471 322439 838428 099608 218
Avskrivningar———16 66620 31521 358
Övriga nyckeltal
Anställda11111—
Föreslagen utdelning100 000————0

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Salong Hantverkargatan 2 AB

Översikt

Salong Hantverkargatan 2 AB (org.nr 559224-8156) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 256 942 kr, vilket är 19,1 % mer än året innan (1 055 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 32 400 kr (2,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 055 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 271 665 kr och det egna kapitalet 52 440 kr (soliditet 19,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.