Sveriges Vassaste Barbershop ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 156 648 | 254 616 | 398 487 | 371 800 |
| Summa anläggningstillgångar | 136 545 | 37 645 | 152 331 | 136 911 |
| Summa tillgångar | 293 193 | 292 261 | 550 818 | 508 711 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 119 980 | 142 352 | 262 445 | 129 306 |
| Långfristiga skulder | 59 781 | 0 | 54 000 | 156 503 |
| Summa skulder | 179 761 | 142 352 | 316 445 | 285 809 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −11 129 | 36 477 | 184 372 | 58 529 |
| Summa eget kapital | 113 432 | 149 909 | 234 373 | 222 902 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 277 000 | 1 258 000 | 2 230 621 | 1 903 307 |
| Rörelseresultat | −3 568 | 46 110 | 241 914 | 139 378 |
| EBITDA | 82 432 | 124 110 | 257 334 | 154 798 |
| Resultat före skatt | −11 129 | 42 724 | 232 310 | 75 499 |
| Årets resultat | −11 129 | 36 477 | 184 372 | 58 529 |
| Personalkostnader | 826 581 | 1 060 935 | 1 225 072 | 1 099 583 |
| Avskrivningar | 86 000 | 78 000 | 15 420 | 15 420 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | 3 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sveriges Vassaste Barbershop AB
Översikt
Sveriges Vassaste Barbershop AB (org.nr 559079-0480) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 903 307 kr, vilket är 14,7 % mindre än året innan (2 230 621 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 58 529 kr (3,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2021: 3. Nettoomsättningen per anställd var 419 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 508 711 kr och det egna kapitalet 222 902 kr (soliditet 43,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.