Anderssons Ventservice ABAktiv

559212-6709AktiebolagRegistrerat 2019STOCKHOLM

Finansiell översikt

3 182 653 kr+74,9%
Omsättning 2024/25
+4,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2024/25
01 mn2 mn3 mn4 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0250 tusen500 tusen750 tusen2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Utdelning

föreslagen
2024/25

Föreslagen utdelning 125 000 kr.

Historik
2024/25125 000 kr
2023/240 kr
2020/2155 000 kr
2019/2065 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar531 430371 992345 670319 374335 290644 187
Summa anläggningstillgångar————12 3099 522
Summa tillgångar531 430371 992345 670319 374347 599653 709
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder297 864148 798139 873144 088136 920184 892
Långfristiga skulder——————
Summa skulder352 864222 798213 873194 088186 920184 892
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)128 56635 62837 603−6 51135 392308 139
Summa eget kapital178 566149 194131 797125 286160 679468 817
Resultaträkning
Nettoomsättning2 555 0001 916 0001 649 0001 864 0001 820 2183 182 653
Rörelseresultat225 93867 08749 768−29 72946 708340 563
EBITDA————48 334343 350
Resultat före skatt166 78248 02749 392−6 51146 200390 893
Årets resultat128 56635 62837 603−6 51135 392308 139
Personalkostnader932 917736 352658 077618 774616 780736 031
Avskrivningar————1 6262 787
Övriga nyckeltal
Anställda222111
Föreslagen utdelning65 00055 000——0125 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Anderssons Ventservice AB

Översikt

Anderssons Ventservice AB (org.nr 559212-6709) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: ventilationsarbeten (SNI 43222).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 182 653 kr, vilket är 74,9 % mer än året innan (1 820 218 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 308 139 kr (9,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 182 653 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 653 709 kr och det egna kapitalet 468 817 kr (soliditet 71,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 125 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag