Building Management Systems Technology & Green Tech Solutions ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 701 276 | 4 320 747 | 5 123 469 | 4 493 102 | 4 849 243 |
| Summa anläggningstillgångar | 76 668 | 54 583 | 39 044 | 5 701 | 0 |
| Summa tillgångar | 4 777 944 | 4 375 330 | 5 162 513 | 4 498 803 | 4 849 243 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 957 976 | 1 144 475 | 1 935 505 | 1 052 470 | 1 141 632 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 731 916 | 1 918 415 | 2 695 445 | 1 569 710 | 1 141 632 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 631 934 | 660 886 | 10 153 | 462 025 | 778 519 |
| Summa eget kapital | 2 046 028 | 2 456 915 | 2 467 068 | 2 929 093 | 3 707 611 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 16 997 000 | 14 951 000 | 13 334 000 | 14 506 000 | 19 246 000 |
| Rörelseresultat | 1 059 648 | 856 050 | 118 805 | 308 910 | 768 763 |
| EBITDA | 1 089 459 | 874 572 | 131 770 | 308 910 | — |
| Resultat före skatt | 809 075 | 851 320 | 137 540 | 576 281 | 1 011 804 |
| Årets resultat | 631 934 | 660 886 | 10 153 | 462 025 | 778 519 |
| Personalkostnader | 3 263 739 | 4 451 841 | 4 770 844 | 5 004 769 | 5 578 292 |
| Avskrivningar | 29 811 | 18 522 | 12 965 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 7 | 8 | 7 | 7 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Building Management Systems Technology & Green Tech Solutions AB
Översikt
Building Management Systems Technology & Green Tech Solutions AB (org.nr 556561-0291) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1998 och har funnits i 27 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: ventilationsarbeten (SNI 43222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 19 246 000 kr, vilket är 32,7 % mer än året innan (14 506 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 778 519 kr (4,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 2 405 750 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 849 243 kr och det egna kapitalet 3 707 611 kr (soliditet 76,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.