EO Franchise 4 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 2 618 622 | 11 461 271 | 1 352 314 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 977 166 | 770 166 |
| Summa tillgångar | 2 618 622 | 12 438 437 | 2 122 480 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 2 499 353 | 12 157 831 | 938 005 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 2 499 354 | 12 157 831 | 938 006 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 47 313 | −338 662 | 403 868 |
| Summa eget kapital | 119 268 | 280 606 | 1 184 474 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 8 206 854 | 6 977 968 | 10 038 918 |
| Rörelseresultat | 77 370 | −333 642 | 452 062 |
| EBITDA | 77 370 | −275 808 | 659 062 |
| Resultat före skatt | 72 906 | −338 662 | 453 483 |
| Årets resultat | 47 313 | −338 662 | 403 868 |
| Personalkostnader | 2 163 347 | 1 860 906 | 2 439 826 |
| Avskrivningar | 0 | 57 834 | 207 000 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 4 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: EO Franchise 4 AB
Översikt
EO Franchise 4 AB (org.nr 559210-6917) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 10 038 918 kr, vilket är 43,9 % mer än året innan (6 977 968 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,6 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 403 868 kr (4,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 5. Nettoomsättningen per anställd var 2 007 784 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 2 122 480 kr och det egna kapitalet 1 184 474 kr (soliditet 55,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.