PS Nordic Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 000 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 049 159 | 754 459 | 2 620 795 | 1 024 117 | 1 578 899 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 350 000 | 3 350 000 | 3 316 500 | 3 310 974 | 3 310 974 |
| Summa tillgångar | 4 399 159 | 4 104 459 | 5 937 295 | 4 335 091 | 4 889 873 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 251 238 | 1 467 032 | 1 614 252 | 2 095 892 | 2 684 220 |
| Långfristiga skulder | 0 | 700 000 | 300 000 | 0 | 733 338 |
| Summa skulder | 1 251 238 | 2 167 032 | 2 052 507 | 2 234 147 | 3 615 813 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 664 231 | −10 494 | 3 147 361 | 16 156 | 173 116 |
| Summa eget kapital | 3 147 921 | 1 937 427 | 3 884 788 | 2 100 944 | 1 274 060 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 205 000 | 3 364 000 | 4 623 000 | 4 152 000 | 3 596 000 |
| Rörelseresultat | 164 319 | −323 814 | 592 490 | −18 310 | 295 522 |
| Resultat före skatt | 1 664 231 | −10 066 | 3 232 801 | 16 156 | 211 102 |
| Årets resultat | 1 664 231 | −10 494 | 3 147 361 | 16 156 | 173 116 |
| Personalkostnader | 2 033 742 | 2 598 836 | 2 936 718 | 2 655 785 | 2 207 339 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 200 000 | 1 800 000 | 1 000 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: PS Nordic Group AB
Översikt
PS Nordic Group AB (org.nr 559042-3975) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 596 000 kr, vilket är 13,4 % mindre än året innan (4 152 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 173 116 kr (4,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 798 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 889 873 kr och det egna kapitalet 1 274 060 kr (soliditet 26,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.
Liknande företag
- Brunkvist Kvalitets- och Målerikonsult AB
- Byggnadsaktiebolaget E.E. Norrman & Son
- Dahlberg & Son Aktiebolag
- K J Besiktning & Förvaltning AB
- MÅL1 Målerientreprenader AB
- Thomas Lundins Måleri & Fastighetsservice Aktiebolag
- Aktiebolaget Carléns Måleri
- Jupiters Bygg & Måleri AB
- Ö.S Måleri Aktiebolag
- Med Avsikt AB