Sveafastigheter Del av Stockholm Hammarbyhöjden 1: 1 A ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2023
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 000 | 18 750 | 81 225 | 850 933 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 290 863 | 13 147 600 | 7 935 524 | 9 568 355 |
| Summa tillgångar | 7 291 863 | 13 166 350 | 8 016 749 | 10 419 288 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 7 241 863 | 13 116 350 | 7 928 999 | 10 340 164 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 7 241 863 | 13 116 350 | 7 928 999 | 10 340 164 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | −18 750 | −211 102 | −330 563 |
| Summa eget kapital | 50 000 | 50 000 | 87 750 | 79 124 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 000 | −18 750 | −19 000 | −19 550 |
| Resultat före skatt | 0 | −18 750 | −211 102 | −330 563 |
| Årets resultat | 0 | −18 750 | −211 102 | −330 563 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Sveafastigheter Del av Stockholm Hammarbyhöjden 1: 1 A AB
Översikt
Sveafastigheter Del av Stockholm Hammarbyhöjden 1: 1 A AB (org.nr 559210-1967) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2023 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 330 563 kr. Företaget har gått med förlust under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 10 419 288 kr och det egna kapitalet 79 124 kr (soliditet 0,8 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.