Emilshus Torslunda 4:27 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 201 412 | 363 126 | 1 313 194 | 2 440 019 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 932 602 | 2 878 482 | 2 824 362 | 2 958 961 |
| Summa tillgångar | 4 134 014 | 3 241 608 | 4 137 556 | 5 398 980 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 3 396 334 | 2 197 802 | 466 729 | 1 694 709 |
| Långfristiga skulder | — | — | 2 577 011 | 2 577 011 |
| Summa skulder | 3 396 334 | 2 197 802 | 3 043 740 | 4 271 720 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 16 562 | 306 126 | 50 010 | 33 444 |
| Summa eget kapital | 737 680 | 1 043 806 | 1 093 816 | 1 127 260 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 392 000 | 1 573 000 | 1 684 000 | 1 700 000 |
| Rörelseresultat | 1 176 036 | 1 317 974 | 1 405 736 | 1 357 191 |
| EBITDA | 1 216 879 | 1 372 094 | 1 459 856 | 1 411 314 |
| Resultat före skatt | 23 120 | 368 390 | 63 755 | 37 102 |
| Årets resultat | 16 562 | 306 126 | 50 010 | 33 444 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 40 843 | 54 120 | 54 120 | 54 123 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Emilshus Torslunda 4:27 AB
Översikt
Emilshus Torslunda 4:27 AB (org.nr 559203-6635) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Vetlanda. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 700 000 kr, vilket är 1,0 % mer än året innan (1 684 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 33 444 kr (2,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 398 980 kr och det egna kapitalet 1 127 260 kr (soliditet 20,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.