MHC Pizzeria ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2023
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 194 686 | 306 620 | 373 748 | 381 984 | 381 888 |
| Summa anläggningstillgångar | 180 000 | 140 000 | 100 000 | 60 000 | 20 000 |
| Summa tillgångar | 374 686 | 446 620 | 473 748 | 441 984 | 401 888 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 124 868 | 100 748 | 75 357 | 55 612 | 41 950 |
| Långfristiga skulder | — | 113 986 | 42 337 | 0 | — |
| Summa skulder | 124 868 | 214 734 | 117 694 | 55 612 | 41 950 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 199 818 | −17 932 | 124 168 | 30 318 | −26 434 |
| Summa eget kapital | 249 818 | 231 886 | 356 054 | 386 372 | 359 938 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 977 000 | 1 779 000 | 1 737 000 | 2 201 000 | 2 214 000 |
| Rörelseresultat | 254 592 | −2 587 | 185 034 | 40 887 | −27 231 |
| EBITDA | 274 592 | 37 413 | 225 034 | 80 887 | 12 769 |
| Resultat före skatt | 254 223 | −17 932 | 152 095 | 38 514 | −26 434 |
| Årets resultat | 199 818 | −17 932 | 124 168 | 30 318 | −26 434 |
| Personalkostnader | 167 343 | 813 905 | 593 881 | 1 038 828 | 1 249 843 |
| Avskrivningar | 20 000 | 40 000 | 40 000 | 40 000 | 40 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | — | 2 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MHC Pizzeria AB
Översikt
MHC Pizzeria AB (org.nr 559201-5282) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 2 214 000 kr, vilket är 0,6 % mer än året innan (2 201 000 kr). Från 2019 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 22,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2023). Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 26 434 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 738 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 401 888 kr och det egna kapitalet 359 938 kr (soliditet 89,6 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.