Pizzeria Villa ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 132 395 | 135 991 | 150 701 | 147 959 | 186 446 | 34 432 | 34 827 |
| Summa anläggningstillgångar | 869 500 | 777 000 | 699 700 | 0 | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 001 895 | 912 991 | 850 401 | 147 959 | 186 446 | 34 432 | 34 827 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 914 701 | 749 788 | 583 400 | 306 | 39 178 | 6 481 | 6 481 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 914 701 | 749 788 | 583 400 | 306 | 39 178 | 6 481 | 6 481 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −162 806 | 76 009 | 103 798 | −119 348 | −385 | 683 | 395 |
| Summa eget kapital | 87 194 | 163 203 | 267 001 | 147 653 | 147 268 | 27 951 | 28 346 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 437 000 | 2 642 000 | 2 945 000 | 1 793 000 | 0 | — | — |
| Rörelseresultat | −162 647 | 80 254 | 124 029 | −116 765 | 0 | — | — |
| EBITDA | −107 147 | 172 754 | 220 329 | −116 765 | — | — | — |
| Resultat före skatt | −162 806 | 76 009 | 123 188 | −119 348 | −385 | 683 | 395 |
| Årets resultat | −162 806 | 76 009 | 103 798 | −119 348 | −385 | 683 | 395 |
| Personalkostnader | 183 480 | 690 339 | 688 993 | 658 373 | 0 | — | — |
| Avskrivningar | 55 500 | 92 500 | 96 300 | 0 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | 2 | 2 | 0 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Pizzeria Villa AB
Översikt
Pizzeria Villa AB (org.nr 559207-1947) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2023 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 395 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 34 827 kr och det egna kapitalet 28 346 kr (soliditet 81,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.