Peritus Konstruktion ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 717 474 | 6 382 786 | 5 623 489 | 4 294 110 | 4 405 098 |
| Årets resultat | 1 307 512 | 1 626 025 | 1 545 065 | 150 928 | 325 189 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 604 151 | 2 962 575 | 2 640 694 | 1 580 290 | 1 553 812 |
| Summa skulder | 1 245 435 | 1 277 835 | 1 010 889 | 1 299 557 | 947 891 |
| Summa eget kapital | 1 358 716 | 1 684 740 | 1 629 805 | 280 733 | 605 921 |
| Anställda | 3 | 4 | 5 | 4 | 3 |
| Föreslagen utdelning | 1 300 000 | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Offentliga upphandlingar
4 vunna upphandlingarKontrakt tilldelade företaget enligt EU:s annonsdatabas TED, sedan 2024-01-26.
| Upphandling | Upphandlande organisation | Belopp | Publicerad |
|---|---|---|---|
| Tekniska konsulter & konsulttjänster inom akustik, buller, vibrationer, brand, el, tele, data, byggnadskonstruktion, mark, VA, geoteknik & miljö · 3 delar · 45 leverantörer | Upphandlingscenter Falun Borlänge-regionen | 2025-06-11 | |
| Tekniska konsulter för större och mindre projekt · 3 delar · 35 leverantörer | Söderköpings kommun | 2024-11-14 | |
| Byggkonstruktör och skyddsrumssakkunnig · 12 leverantörer | Västerås stad | 2024-11-05 | |
| Ramavtal projektering byggkonstruktion · 21 leverantörer | Enköpings kommun | 2024-01-26 |
Källa: TED (Tenders Electronic Daily), EU:s publikationsbyrå. Endast upphandlingar över EU:s tröskelvärden publiceras i TED. Belopp visas när företaget är ensam leverantör.
Liknande företag
Sammanfattning: Peritus Konstruktion AB
Översikt
Peritus Konstruktion AB (org.nr 559200-0011) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 405 098 kr, vilket är 2,6 % mer än året innan (4 294 110 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 325 189 kr (7,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 1 468 366 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 553 812 kr och det egna kapitalet 605 921 kr (soliditet 39,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.