A & S Faleke ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 120 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 925 831 | 995 041 | 975 814 | 938 561 | 886 815 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 403 430 | 1 444 684 | 1 117 117 | 956 439 | 1 282 164 |
| Summa tillgångar | 2 329 261 | 2 439 725 | 2 092 931 | 1 895 000 | 2 168 979 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 477 332 | 585 819 | 258 756 | 181 748 | 229 462 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 183 265 | 1 699 612 | 1 470 057 | 1 341 049 | 1 411 819 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 333 250 | 554 118 | 27 760 | 94 077 | 203 209 |
| Summa eget kapital | 1 145 996 | 740 113 | 622 874 | 553 951 | 757 160 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 120 638 | 3 298 642 | 2 104 894 | 2 180 777 | 1 933 805 |
| Rörelseresultat | 450 533 | 1 125 905 | 156 336 | 94 772 | 304 096 |
| EBITDA | 635 098 | 1 410 743 | 483 903 | 432 600 | 571 054 |
| Resultat före skatt | 422 963 | 716 670 | 58 777 | 149 466 | 281 297 |
| Årets resultat | 333 250 | 554 118 | 27 760 | 94 077 | 203 209 |
| Personalkostnader | 654 522 | 553 899 | 539 263 | 640 685 | 598 386 |
| Avskrivningar | 184 565 | 284 838 | 327 567 | 337 828 | 266 958 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 120 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: A & S Faleke AB
Översikt
A & S Faleke AB (org.nr 556507-9877) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 933 805 kr, vilket är 11,3 % mindre än året innan (2 180 777 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 203 209 kr (10,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 933 805 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 168 979 kr och det egna kapitalet 757 160 kr (soliditet 34,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.