Stallvärme Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 252 989 | 1 096 446 | 1 634 327 | 1 751 254 | 1 946 742 |
| Summa anläggningstillgångar | 212 500 | 560 018 | 383 267 | 244 016 | 153 900 |
| Summa tillgångar | 465 489 | 1 656 464 | 2 017 594 | 1 995 270 | 2 100 642 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 343 697 | 986 756 | 982 806 | 1 129 591 | 1 139 083 |
| Långfristiga skulder | — | 81 482 | 296 140 | 517 903 | 874 417 |
| Summa skulder | 343 697 | 1 068 238 | 1 278 947 | 1 647 494 | 2 013 500 |
| Aktiekapital | 50 000 | 63 300 | 63 300 | 63 300 | 63 300 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 71 792 | −1 840 279 | 150 421 | −752 104 | −260 634 |
| Summa eget kapital | 121 792 | 588 226 | 738 647 | 347 776 | 87 142 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 821 000 | 2 970 000 | 1 852 000 | 1 570 000 | 2 014 000 |
| Rörelseresultat | 92 664 | −1 829 226 | 161 789 | −702 157 | −196 068 |
| EBITDA | 130 164 | −1 729 425 | 338 540 | −562 906 | −105 952 |
| Resultat före skatt | 91 529 | −1 840 279 | 150 421 | −752 104 | −260 634 |
| Årets resultat | 71 792 | −1 840 279 | 150 421 | −752 104 | −260 634 |
| Personalkostnader | — | 675 017 | 50 773 | 37 282 | 44 090 |
| Avskrivningar | 37 500 | 99 801 | 176 751 | 139 251 | 90 116 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stallvärme Sverige AB
Översikt
Stallvärme Sverige AB (org.nr 559199-5401) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Åkersberga. Bransch enligt SCB: partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 014 000 kr, vilket är 28,3 % mer än året innan (1 570 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 25,1 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 260 634 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 100 642 kr och det egna kapitalet 87 142 kr (soliditet 4,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.