Nelin Läkar ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 600 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 178 123 | 240 335 | 147 942 | 730 297 | 476 025 | 492 606 | 964 418 |
| Summa anläggningstillgångar | 38 158 | 15 540 | 37 994 | 26 880 | 333 212 | 460 044 | 625 376 |
| Summa tillgångar | 216 281 | 255 875 | 185 936 | 757 177 | 809 237 | 952 650 | 1 589 794 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 107 025 | 48 585 | 68 845 | 243 230 | 323 237 | 302 267 | 400 374 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 107 025 | 48 585 | 68 845 | 243 230 | 323 236 | 302 267 | 400 374 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −90 921 | 98 034 | 9 801 | 396 856 | 385 054 | 549 507 | 914 037 |
| Summa eget kapital | 109 256 | 207 290 | 117 091 | 513 947 | 486 001 | 650 383 | 1 189 420 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 586 000 | 741 000 | 367 000 | 1 192 000 | 1 301 000 | 2 033 000 | 2 670 000 |
| Rörelseresultat | −89 766 | 107 473 | 17 682 | 502 242 | 488 331 | 700 389 | 1 171 094 |
| EBITDA | −58 474 | 130 091 | 31 068 | 513 356 | 511 999 | 773 557 | 1 211 262 |
| Resultat före skatt | −90 921 | 102 938 | 12 800 | 499 237 | 486 632 | 693 579 | 1 155 197 |
| Årets resultat | −90 921 | 98 034 | 9 801 | 396 856 | 385 054 | 549 507 | 914 037 |
| Personalkostnader | 202 980 | 90 872 | 56 401 | 181 548 | 100 804 | 683 686 | 393 283 |
| Avskrivningar | 31 292 | 22 618 | 13 386 | 11 114 | 23 668 | 73 168 | 40 168 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | — | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | — | 300 000 | 204 125 | 200 000 | 600 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nelin Läkar AB
Översikt
Nelin Läkar AB (org.nr 556672-9652) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2004 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Åkersberga. Bransch enligt SCB: annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 670 000 kr, vilket är 31,3 % mer än året innan (2 033 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 28,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 914 037 kr (34,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 335 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 589 794 kr och det egna kapitalet 1 189 420 kr (soliditet 74,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 600 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.