Bennvidshus ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 322 400 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 538 000 | 4 746 000 | 5 193 000 | 5 479 000 |
| Årets resultat | 504 088 | 1 022 856 | 231 035 | 1 405 958 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 32 441 107 | 33 333 079 | 31 128 307 | 32 466 879 |
| Summa skulder | 26 995 794 | 27 164 910 | 24 518 572 | 24 660 186 |
| Summa eget kapital | 5 445 313 | 6 168 169 | 6 609 735 | 7 806 693 |
| Anställda | — | — | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | — | 322 400 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Bennvidshus AB
Översikt
Bennvidshus AB (org.nr 559190-7323) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 479 000 kr, vilket är 5,5 % mer än året innan (5 193 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 405 958 kr (25,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 739 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 32 466 879 kr och det egna kapitalet 7 806 693 kr (soliditet 24,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 322 400 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.