Kebab i Jakobsberg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2022/23 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 74 018 | 52 114 | 48 975 | 46 360 | 2 658 359 |
| Summa anläggningstillgångar | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 0 | 135 459 |
| Summa tillgångar | 99 018 | 77 114 | 73 975 | 46 360 | 2 793 818 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 6 260 | 5 000 | 5 000 | 0 | 1 578 548 |
| Långfristiga skulder | 220 000 | 220 000 | 220 000 | — | 1 168 148 |
| Summa skulder | 226 260 | 225 000 | 225 000 | 0 | 2 746 696 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −177 242 | −20 644 | −3 139 | −21 415 | −706 866 |
| Summa eget kapital | −127 242 | −147 886 | −151 025 | 46 360 | 47 122 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 000 | 11 000 | 0 | 0 | 5 207 000 |
| Rörelseresultat | −177 193 | −20 633 | −3 139 | −21 660 | −457 858 |
| EBITDA | — | — | — | −21 660 | −443 639 |
| Resultat före skatt | −177 242 | −20 644 | −3 139 | −21 415 | −706 866 |
| Årets resultat | −177 242 | −20 644 | −3 139 | −21 415 | −706 866 |
| Personalkostnader | 35 483 | 0 | 0 | 0 | 1 432 087 |
| Avskrivningar | — | — | — | 0 | 14 219 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kebab i Jakobsberg AB
Översikt
Kebab i Jakobsberg AB (org.nr 559153-1685) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 5 207 000 kr. Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 468 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 706 866 kr. Företaget har gått med förlust under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 3 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 1 735 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 2 793 818 kr och det egna kapitalet 47 122 kr (soliditet 1,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.