Huakangcai ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 600 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2020/21 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 300 000 | 5 277 000 | 5 446 000 | 5 853 000 | 6 415 000 |
| Årets resultat | 112 251 | −167 832 | 125 793 | 160 275 | 382 283 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 486 123 | 988 345 | 974 750 | 993 240 | 1 510 834 |
| Summa skulder | 1 806 012 | 480 776 | 591 388 | 449 602 | 584 913 |
| Summa eget kapital | 680 111 | 507 569 | 383 362 | 543 638 | 925 921 |
| Anställda | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 600 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Huakangcai AB
Översikt
Huakangcai AB (org.nr 559156-0866) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 6 415 000 kr, vilket är 9,6 % mer än året innan (5 853 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 20,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 382 283 kr (6,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 5. Nettoomsättningen per anställd var 1 283 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 510 834 kr och det egna kapitalet 925 921 kr (soliditet 61,3 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 600 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.