Vaksala Måleri ABAktiv

556694-0234AktiebolagRegistrerat 2005UPPSALA

Finansiell översikt

23 084 930 kr−52,8%
Omsättning 2025
−52,8%
Genomsnittlig årlig förändring 2024–2025
020 mn40 mn60 mn20242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
020 mn40 mn20242025
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
20242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar16 254 47025 158 300
Summa anläggningstillgångar16 160 09133 711
Summa tillgångar32 414 56125 192 011
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder11 246 75115 309 134
Långfristiga skulder8 400 0003 455 900
Summa skulder20 557 46318 765 033
Aktiekapital200 000200 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)1 242 330−5 058 120
Summa eget kapital11 857 0986 426 978
Resultaträkning
Nettoomsättning48 945 01623 084 930
Rörelseresultat1 628 858−16 600 970
EBITDA1 672 336−16 575 590
Resultat före skatt1 276 472−3 702 853
Årets resultat1 242 330−5 058 120
Personalkostnader19 984 41417 475 701
Avskrivningar43 47825 380
Övriga nyckeltal
Anställda2825
Föreslagen utdelning—0

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Vaksala Måleri AB

Översikt

Vaksala Måleri AB (org.nr 556694-0234) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 23 084 930 kr, vilket är 52,8 % mindre än året innan (48 945 016 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 5 058 120 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 25 (året innan: 28). Nettoomsättningen per anställd var 923 397 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 25 192 011 kr och det egna kapitalet 6 426 978 kr (soliditet 25,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.