Sandahl Organisational Growth ABAktiv

559149-9263AktiebolagRegistrerat 2018LUND

Finansiell översikt

1 793 kr+14,8%
Omsättning 2025/26
−62,5%
Genomsnittlig årlig förändring 2020/21–2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0250 tusen500 tusen750 tusen2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

föreslagen
2025/26

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
2025/260 kr
2024/250 kr
2023/240 kr
2021/22150 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
2020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar143 015638 538179 302115 28789 74674 525
Summa anläggningstillgångar——————
Summa tillgångar143 015638 538179 302115 28789 74674 525
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder56 911150 33280 3986156152 103
Långfristiga skulder——————
Summa skulder56 911150 33280 3986156152 103
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)−76 444402 103−239 302−34 232−25 540−16 709
Summa eget kapital86 104488 20698 904114 67289 13172 422
Resultaträkning
Nettoomsättning243 3781 043 99846 0731 9611 5621 793
Rörelseresultat−75 548488 378−239 602−33 989−25 781−16 799
Resultat före skatt−76 444487 879−239 302−34 232−25 540−16 709
Årets resultat−76 444402 103−239 302−34 232−25 540−16 709
Personalkostnader214 188467 445201 98812 0000—
Avskrivningar——————
Övriga nyckeltal
Anställda111—0—
Föreslagen utdelning—150 000—000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Sandahl Organisational Growth AB

Översikt

Sandahl Organisational Growth AB (org.nr 559149-9263) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 793 kr, vilket är 14,8 % mer än året innan (1 562 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 62,5 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 16 709 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 74 525 kr och det egna kapitalet 72 422 kr (soliditet 97,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag