Topo Studio ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 105 109 | 29 424 | 23 993 | 20 533 | 507 487 | 4 546 100 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 22 530 |
| Summa tillgångar | 105 109 | 29 424 | 23 993 | 20 533 | 507 487 | 4 568 630 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 121 119 | 57 918 | 20 824 | 20 824 | 107 338 | 2 825 871 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 121 119 | 57 918 | 20 824 | 20 824 | 107 338 | 2 825 871 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −66 010 | −12 484 | 56 663 | −1 426 | 400 440 | 1 530 185 |
| Summa eget kapital | −16 010 | −28 494 | 3 169 | −291 | 400 149 | 1 742 759 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 33 150 | −1 | 0 | 0 | 719 205 | 11 747 077 |
| Rörelseresultat | −65 880 | −12 551 | −20 581 | −1 540 | 504 664 | 1 933 169 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 1 941 835 |
| Resultat före skatt | −66 010 | −12 484 | 56 663 | −1 426 | 504 311 | 1 934 532 |
| Årets resultat | −66 010 | −12 484 | 56 663 | −1 426 | 400 440 | 1 530 185 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | 822 426 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | 8 666 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Topo Studio AB
Översikt
Topo Studio AB (org.nr 559221-4851) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: produktion av film, video och tv-program (SNI 59110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 747 077 kr, vilket är 1 533 % mer än året innan (719 205 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 224 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 530 185 kr (13,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 568 630 kr och det egna kapitalet 1 742 759 kr (soliditet 38,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.