NR Restaurang ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 352 272 | 201 128 | 413 064 | 878 396 | 1 028 587 | 1 051 505 | 925 144 | 940 611 |
| Summa anläggningstillgångar | 303 920 | 253 600 | 183 240 | 1 362 343 | 1 338 830 | 1 023 588 | 708 346 | 163 557 |
| Summa tillgångar | 656 192 | 454 728 | 596 304 | 2 240 739 | 2 367 417 | 2 075 093 | 1 633 490 | 1 104 168 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 430 859 | 309 566 | 218 613 | 821 721 | 1 284 337 | 1 307 398 | 1 231 888 | 1 490 644 |
| Långfristiga skulder | 199 445 | 100 000 | 227 778 | 1 586 410 | 1 056 788 | 473 744 | 274 148 | 14 602 |
| Summa skulder | 630 304 | 409 566 | 446 391 | 2 408 131 | 2 341 125 | 1 781 142 | 1 506 036 | 1 505 246 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −273 112 | 19 274 | 104 751 | −317 305 | 5 684 | 553 659 | −124 090 | −510 939 |
| Summa eget kapital | 25 888 | 45 162 | 149 913 | −167 392 | 26 292 | 293 951 | 127 454 | −401 078 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 711 000 | 1 994 000 | 995 000 | 154 000 | 3 880 000 | 2 905 000 | 4 383 000 | 5 495 000 |
| Rörelseresultat | −263 871 | 29 866 | 114 252 | −294 175 | 167 279 | 957 909 | 116 799 | −420 004 |
| EBITDA | −220 191 | 84 386 | 184 612 | −141 548 | 505 918 | 1 273 151 | 432 041 | −360 042 |
| Resultat före skatt | −273 112 | 19 274 | 104 751 | −317 305 | 5 684 | 553 659 | −124 090 | −510 939 |
| Årets resultat | −273 112 | 19 274 | 104 751 | −317 305 | 5 684 | 553 659 | −124 090 | −510 939 |
| Personalkostnader | 1 072 865 | 1 309 330 | 989 038 | 541 760 | 1 859 716 | 1 178 117 | 1 702 378 | 2 722 107 |
| Avskrivningar | 43 680 | 54 520 | 70 360 | 152 627 | 338 639 | 315 242 | 315 242 | 59 962 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 2 | 5 | 5 | 6 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: NR Restaurang AB
Översikt
NR Restaurang AB (org.nr 559146-0752) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 495 000 kr, vilket är 25,4 % mer än året innan (4 383 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 510 939 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 686 875 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−401 078 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.