BRA Anpassning Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 183 870 | 4 735 042 | 2 707 542 | 3 578 938 | 3 482 434 |
| Summa anläggningstillgångar | 28 326 | 19 614 | 84 532 | 13 046 | 7 648 |
| Summa tillgångar | 3 212 196 | 4 754 656 | 2 792 074 | 3 591 984 | 3 490 082 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 854 220 | 4 143 942 | 2 316 339 | 2 876 823 | 2 430 283 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 854 220 | 4 143 942 | 2 316 339 | 2 876 823 | 2 430 283 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 307 976 | 252 738 | 240 080 | 239 426 | 344 638 |
| Summa eget kapital | 357 976 | 610 714 | 475 735 | 715 161 | 1 059 799 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 626 000 | 14 209 000 | 12 812 000 | 12 604 000 | 13 396 000 |
| Rörelseresultat | 398 840 | 331 833 | 321 212 | 302 817 | 436 147 |
| EBITDA | 399 426 | 340 545 | 329 468 | 313 419 | 441 545 |
| Resultat före skatt | 397 762 | 329 715 | 321 413 | 303 508 | 437 657 |
| Årets resultat | 307 976 | 252 738 | 240 080 | 239 426 | 344 638 |
| Personalkostnader | 4 889 225 | 4 416 831 | 4 237 699 | 3 925 197 | 4 298 057 |
| Avskrivningar | 586 | 8 712 | 8 256 | 10 602 | 5 398 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 7 | 7 | 7 | 6 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: BRA Anpassning Sverige AB
Översikt
BRA Anpassning Sverige AB (org.nr 559137-5596) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Skarpnäck. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 13 396 000 kr, vilket är 6,3 % mer än året innan (12 604 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 344 638 kr (2,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6. Nettoomsättningen per anställd var 2 232 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 490 082 kr och det egna kapitalet 1 059 799 kr (soliditet 30,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.