Rätvinkel Bygg & Konsult ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 382 489 | 1 655 477 | 1 594 043 | 1 275 345 | 942 902 |
| Summa anläggningstillgångar | 147 448 | 116 648 | 85 848 | 55 048 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 529 937 | 1 772 125 | 1 679 891 | 1 330 393 | 942 902 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 812 030 | 927 270 | 776 899 | 638 409 | 723 978 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 992 030 | 927 270 | 776 899 | 638 409 | 723 978 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 202 244 | 306 948 | 258 137 | 138 992 | −273 059 |
| Summa eget kapital | 537 907 | 844 855 | 902 992 | 691 984 | 218 924 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 974 000 | 5 777 000 | 6 072 000 | 4 733 000 | 5 153 000 |
| Rörelseresultat | 268 872 | 230 566 | 342 786 | 189 027 | −273 835 |
| EBITDA | 293 924 | 261 366 | 373 586 | 219 827 | −218 787 |
| Resultat före skatt | 262 055 | 398 361 | 334 865 | 184 670 | −273 059 |
| Årets resultat | 202 244 | 306 948 | 258 137 | 138 992 | −273 059 |
| Personalkostnader | 2 337 169 | 2 524 959 | 2 919 606 | 3 191 820 | 3 475 341 |
| Avskrivningar | 25 052 | 30 800 | 30 800 | 30 800 | 55 048 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 5 | 5 | 5 | 6 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 350 000 | 200 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Rätvinkel Bygg & Konsult AB
Översikt
Rätvinkel Bygg & Konsult AB (org.nr 556712-7013) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Skarpnäck. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 5 153 000 kr, vilket är 8,9 % mer än året innan (4 733 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,9 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 273 059 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 6. Nettoomsättningen per anställd var 858 833 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 942 902 kr och det egna kapitalet 218 924 kr (soliditet 23,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.