Tandläkare Emma Elfving ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 475 809 | 450 169 | 182 007 | 2 353 966 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 221 342 | 4 996 572 | 4 827 815 | 2 793 522 |
| Summa tillgångar | 5 697 151 | 5 446 741 | 5 009 822 | 5 147 488 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 083 910 | 974 220 | 133 125 | 155 000 |
| Långfristiga skulder | 800 000 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 2 793 910 | 1 624 220 | 533 125 | 405 000 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 856 659 | 1 009 280 | 904 176 | 665 791 |
| Summa eget kapital | 2 903 241 | 3 822 521 | 4 476 697 | 4 742 488 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −58 704 | −97 168 | −100 762 | −79 878 |
| Resultat före skatt | 1 090 357 | 1 292 970 | 1 155 446 | 876 378 |
| Årets resultat | 856 659 | 1 009 280 | 904 176 | 665 791 |
| Personalkostnader | 3 528 | 24 508 | 23 388 | 3 986 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tandläkare Emma Elfving AB
Översikt
Tandläkare Emma Elfving AB (org.nr 559096-0752) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Arvika. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2026 var en vinst på 665 791 kr. Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 5 147 488 kr och det egna kapitalet 4 742 488 kr (soliditet 92,1 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.