SERRES HOLDING ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 477 886 | 610 527 | 227 921 | 195 555 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 662 757 | 6 567 374 | 6 876 793 | 9 482 876 |
| Summa tillgångar | 7 140 643 | 7 177 901 | 7 104 714 | 9 678 431 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 2 386 148 | 242 843 | 665 188 | 1 805 014 |
| Långfristiga skulder | 4 425 872 | 6 522 783 | 6 277 958 | 7 464 002 |
| Summa skulder | 6 812 020 | 6 765 626 | 6 943 146 | 9 269 016 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 101 017 | 83 651 | −250 706 | 247 847 |
| Summa eget kapital | 328 623 | 412 275 | 161 568 | 409 415 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 740 648 | 733 770 | 380 432 | 484 308 |
| Rörelseresultat | 304 713 | 331 670 | −22 839 | 284 406 |
| EBITDA | 531 275 | 527 053 | 172 522 | 317 869 |
| Resultat före skatt | 127 423 | 105 491 | −250 706 | 247 847 |
| Årets resultat | 101 017 | 83 651 | −250 706 | 247 847 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 226 562 | 195 383 | 195 361 | 33 463 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: SERRES HOLDING AB
Översikt
SERRES HOLDING AB (org.nr 559084-1275) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 484 308 kr, vilket är 27,3 % mer än året innan (380 432 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 13,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 247 847 kr (51,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 678 431 kr och det egna kapitalet 409 415 kr (soliditet 4,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.