UPLY ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 75 956 | 100 850 | 122 287 | 138 077 | 104 937 | 69 831 | 57 927 | 48 017 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 75 956 | 100 850 | 122 287 | 138 077 | 104 937 | 69 831 | 57 927 | 48 017 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 6 000 | 18 304 | 42 312 | 38 361 | 13 367 | 5 372 | 4 491 | 5 372 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 6 000 | 18 304 | 42 312 | 38 361 | 13 367 | 5 372 | 4 491 | 5 372 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −7 029 | 12 590 | −2 571 | 19 740 | −8 144 | −27 111 | −11 023 | −10 792 |
| Summa eget kapital | 69 956 | 82 546 | 79 975 | 99 716 | 91 570 | 64 459 | 53 436 | 42 645 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 15 255 | 48 553 | 167 450 | 152 520 | 68 498 | 1 999 | 13 998 | 11 498 |
| Rörelseresultat | −7 029 | 14 612 | −2 571 | 24 211 | −7 746 | −28 104 | −11 926 | −10 892 |
| Resultat före skatt | −7 029 | 14 612 | −2 571 | 24 197 | −8 144 | −27 111 | −11 023 | −10 792 |
| Årets resultat | −7 029 | 12 590 | −2 571 | 19 740 | −8 144 | −27 111 | −11 023 | −10 792 |
| Personalkostnader | — | — | 149 220 | 95 465 | 23 453 | 5 630 | 0 | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: UPLY AB
Översikt
UPLY AB (org.nr 559072-4307) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Knivsta. Bransch enligt SCB: reklambyråverksamhet (SNI 73111).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 498 kr, vilket är 17,9 % mindre än året innan (13 998 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,0 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 10 792 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 11 498 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 48 017 kr och det egna kapitalet 42 645 kr (soliditet 88,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.