Marx Media ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2021/22Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2022
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 53 022 | 54 521 | 67 368 | 129 780 | 16 294 |
| Summa anläggningstillgångar | 16 143 | 10 794 | 117 312 | 109 172 | 102 679 |
| Summa tillgångar | 69 165 | 65 315 | 184 680 | 238 952 | 118 973 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 49 510 | 52 666 | 137 713 | 103 684 | 53 267 |
| Långfristiga skulder | 204 486 | 222 684 | 178 462 | 84 662 | 0 |
| Summa skulder | 253 996 | 275 350 | 316 175 | 188 346 | 70 901 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 9 736 | −25 203 | 78 539 | 142 102 | 37 466 |
| Summa eget kapital | −184 831 | −210 035 | −131 495 | 50 606 | 48 072 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 309 331 | 592 237 | 266 245 | 605 244 | 607 403 |
| Rörelseresultat | 24 827 | −8 641 | 94 512 | 153 457 | 60 911 |
| EBITDA | 34 271 | −3 292 | 112 085 | 187 548 | 98 972 |
| Resultat före skatt | 9 736 | −25 203 | 78 539 | 142 102 | 40 162 |
| Årets resultat | 9 736 | −25 203 | 78 539 | 142 102 | 37 466 |
| Personalkostnader | 1 360 | 7 393 | 20 144 | 157 432 | 211 531 |
| Avskrivningar | 9 444 | 5 349 | 17 573 | 34 091 | 38 061 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Marx Media AB
Översikt
Marx Media AB (org.nr 556942-0796) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Knivsta. Bransch enligt SCB: reklambyråverksamhet (SNI 73111).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 607 403 kr, i nivå med året innan. Från 2018 till 2022 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2022). Årets resultat 2022 var en vinst på 37 466 kr (6,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 607 403 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 118 973 kr och det egna kapitalet 48 072 kr (soliditet 40,4 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.