Projectconsult Mälardalen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 800 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 149 763 | 2 766 493 | 4 585 526 | 5 694 292 | 5 568 155 | 6 085 017 | 5 603 989 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 25 000 | 75 000 | 75 000 | 85 000 | 85 000 | 1 311 763 |
| Summa tillgångar | 2 149 763 | 2 791 493 | 4 660 526 | 5 769 292 | 5 653 155 | 6 170 017 | 6 915 752 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 1 137 043 | 1 267 325 | 3 004 203 | 2 596 334 | 2 209 152 | 2 658 717 | 2 642 822 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 137 043 | 1 267 325 | 3 509 851 | 3 799 182 | 3 974 210 | 4 079 175 | 5 084 981 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 962 692 | 1 474 168 | 1 100 675 | 1 519 435 | 1 108 834 | 1 811 898 | 1 539 929 |
| Summa eget kapital | 1 012 720 | 1 524 168 | 1 150 675 | 1 970 110 | 1 678 945 | 2 090 842 | 1 830 771 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 6 815 000 | 8 133 000 | 13 040 000 | 15 326 000 | 16 472 000 | 17 683 000 | 19 528 000 |
| Rörelseresultat | 1 240 458 | 1 896 218 | 2 000 368 | 3 010 147 | 2 447 995 | 2 657 294 | 4 081 641 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | — | 4 197 710 |
| Resultat före skatt | 1 236 205 | 1 892 244 | 1 413 164 | 1 950 316 | 1 456 279 | 2 342 294 | 1 984 839 |
| Årets resultat | 962 692 | 1 474 168 | 1 100 675 | 1 519 435 | 1 108 834 | 1 811 898 | 1 539 929 |
| Personalkostnader | 3 178 652 | 3 991 999 | 6 791 453 | 7 954 835 | 8 230 541 | 10 019 719 | 10 257 670 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | 116 069 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 4 | 5 | 7 | 8 | 8 | 9 | 11 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 1 400 000 | 1 400 000 | 1 800 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Projectconsult Mälardalen AB
Översikt
Projectconsult Mälardalen AB (org.nr 559062-8409) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 19 528 000 kr, vilket är 10,4 % mer än året innan (17 683 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 539 929 kr (7,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 11 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 1 775 273 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 915 752 kr och det egna kapitalet 1 830 771 kr (soliditet 26,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.