PG Safety ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 764 298 | 921 728 | 1 582 367 | 1 837 934 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 764 298 | 921 728 | 1 582 367 | 1 837 934 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 356 561 | 663 822 | 1 267 653 | 1 439 995 |
| Långfristiga skulder | — | — | 182 620 | 229 039 |
| Summa skulder | 356 561 | 663 822 | 1 450 273 | 1 669 034 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −31 955 | −149 830 | −125 813 | 36 806 |
| Summa eget kapital | 407 737 | 257 906 | 132 094 | 168 900 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 003 307 | 2 675 198 | 4 717 467 | 7 256 326 |
| Rörelseresultat | −30 807 | −149 462 | −83 733 | 150 969 |
| Resultat före skatt | −31 142 | −149 830 | −125 813 | 36 806 |
| Årets resultat | −31 955 | −149 830 | −125 813 | 36 806 |
| Personalkostnader | 800 553 | 1 130 133 | 1 884 302 | 3 664 221 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: PG Safety AB
Översikt
PG Safety AB (org.nr 559097-4381) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 256 326 kr, vilket är 53,8 % mer än året innan (4 717 467 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 53,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 36 806 kr (0,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 1 814 082 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 837 934 kr och det egna kapitalet 168 900 kr (soliditet 9,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.