Söderströms VVS & Service ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 385 361 | 779 463 | 689 730 | 559 130 | 568 398 |
| Summa anläggningstillgångar | 25 000 | 25 000 | 75 000 | 212 000 | 405 333 |
| Summa tillgångar | 410 361 | 804 463 | 764 730 | 771 130 | 973 731 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 99 056 | 107 340 | 88 612 | 61 155 | 158 857 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 99 056 | 107 340 | 88 612 | 61 155 | 158 857 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 55 908 | 535 817 | −21 004 | 9 237 | 104 899 |
| Summa eget kapital | 311 305 | 697 123 | 676 118 | 709 975 | 814 874 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 034 000 | 1 018 000 | 1 040 000 | 1 074 000 | 1 090 000 |
| Rörelseresultat | 71 405 | 46 133 | −21 004 | 4 947 | 127 247 |
| EBITDA | — | — | — | 4 947 | 133 914 |
| Resultat före skatt | 71 405 | 546 133 | −21 004 | 11 869 | 133 650 |
| Årets resultat | 55 908 | 535 817 | −21 004 | 9 237 | 104 899 |
| Personalkostnader | 732 883 | 717 276 | 680 444 | 699 047 | 736 617 |
| Avskrivningar | — | — | — | 0 | 6 667 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Söderströms VVS & Service AB
Översikt
Söderströms VVS & Service AB (org.nr 559019-6563) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Trosa. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 090 000 kr, vilket är 1,5 % mer än året innan (1 074 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 104 899 kr (9,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 090 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 973 731 kr och det egna kapitalet 814 874 kr (soliditet 83,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.