Fastighets AB BarkaröAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 711 147 | 1 015 744 | 769 705 | 681 746 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 328 038 | 6 231 375 | 6 039 674 | 5 943 012 |
| Summa tillgångar | 7 039 185 | 7 247 119 | 6 809 379 | 6 624 758 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 512 319 | 649 287 | 338 318 | 280 363 |
| Långfristiga skulder | 6 225 031 | 6 101 198 | 5 975 198 | 5 849 198 |
| Summa skulder | 6 737 350 | 6 750 485 | 6 313 516 | 6 129 561 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 67 033 | 194 799 | −771 | −666 |
| Summa eget kapital | 301 835 | 496 634 | 495 863 | 495 197 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 788 500 | 789 000 | 1 062 000 | 606 000 |
| Rörelseresultat | 311 803 | 329 788 | 565 214 | 232 717 |
| EBITDA | 408 466 | 426 451 | 661 876 | 329 379 |
| Resultat före skatt | 67 033 | 194 799 | −771 | −666 |
| Årets resultat | 67 033 | 194 799 | −771 | −666 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 96 663 | 96 663 | 96 662 | 96 662 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
- Rocklunda Fastigheter Aktiebolag
- Fastighets AB Kungsporten
- SBMP Förvaltning Aktiebolag
- Bäckström och Rehn Fastighetsaktiebolag
- Anders Bergströms Plåt och Service Aktiebolag
- Wilhelmsson & Jensen Fastighets AB
- SSN Invest Aktiebolag
- Aros Kronan i Västerås Aktiebolag
- Wilson Fastigheter i Västerås AB
- Åbrinken Förvaltning AB
Sammanfattning: Fastighets AB Barkarö
Översikt
Fastighets AB Barkarö (org.nr 559008-4579) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 606 000 kr, vilket är 42,9 % mindre än året innan (1 062 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,4 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 666 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 624 758 kr och det egna kapitalet 495 197 kr (soliditet 7,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.