HS Fastigheter i Västerås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 618 867 | 869 441 | 5 539 499 | 5 430 107 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 621 766 | 9 489 433 | 4 478 307 | 4 365 329 |
| Summa tillgångar | 11 240 633 | 10 358 874 | 10 017 806 | 9 795 436 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 602 275 | 653 046 | 447 142 | 363 207 |
| Långfristiga skulder | 6 974 075 | 6 834 901 | 6 704 893 | 6 574 885 |
| Summa skulder | 8 653 350 | 7 820 430 | 7 484 518 | 7 270 575 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 507 | −48 838 | −5 156 | −8 427 |
| Summa eget kapital | 2 587 283 | 2 538 444 | 2 533 288 | 2 524 861 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 622 908 | 2 149 916 | 1 832 895 | 1 891 691 |
| Rörelseresultat | 532 267 | 1 156 652 | 762 035 | 967 236 |
| EBITDA | 604 911 | 1 269 631 | 875 014 | 1 080 214 |
| Resultat före skatt | 6 982 | −45 450 | −5 156 | −8 427 |
| Årets resultat | 1 507 | −48 838 | −5 156 | −8 427 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 72 644 | 112 979 | 112 979 | 112 978 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: HS Fastigheter i Västerås AB
Översikt
HS Fastigheter i Västerås AB (org.nr 556807-6607) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Västerås.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 891 691 kr, vilket är 3,2 % mer än året innan (1 832 895 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,2 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 8 427 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 795 436 kr och det egna kapitalet 2 524 861 kr (soliditet 25,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.