Blinkastigen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2023
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 126 924 | 3 944 180 | 4 439 431 | 2 332 358 | 182 775 | 846 987 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 228 712 | 11 992 053 | 31 802 308 | 10 579 297 | 10 713 624 | 9 793 826 |
| Summa tillgångar | 5 355 636 | 15 936 233 | 36 241 739 | 12 911 655 | 10 896 399 | 10 640 813 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 4 458 068 | 309 612 | 21 165 075 | 484 400 | 343 743 | 211 760 |
| Långfristiga skulder | 0 | 10 855 000 | 10 725 000 | 10 595 000 | 8 625 000 | 8 535 000 |
| Summa skulder | 4 708 068 | 11 284 612 | 31 890 075 | 11 489 400 | 9 378 743 | 8 946 760 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 592 805 | 4 053 | −299 957 | 970 592 | 95 401 | 176 397 |
| Summa eget kapital | 647 568 | 4 651 621 | 4 351 664 | 1 422 255 | 1 517 656 | 1 694 053 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 11 073 000 | 330 000 | 928 000 | 23 789 000 | 904 000 | 934 000 |
| Rörelseresultat | 1 024 452 | 40 023 | −107 591 | 1 796 177 | 458 547 | 414 124 |
| EBITDA | 1 024 452 | 127 521 | 103 124 | 2 011 709 | 674 220 | 627 672 |
| Resultat före skatt | 758 817 | 6 854 | −295 960 | 1 226 600 | 122 475 | 224 232 |
| Årets resultat | 592 805 | 4 053 | −299 957 | 970 592 | 95 401 | 176 397 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 0 | 87 498 | 210 715 | 215 532 | 215 673 | 213 548 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Blinkastigen AB
Översikt
Blinkastigen AB (org.nr 556994-3151) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 934 000 kr, vilket är 3,3 % mer än året innan (904 000 kr). Från 2018 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 39,0 % per år. Årets resultat 2023 var en vinst på 176 397 kr (18,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 10 640 813 kr och det egna kapitalet 1 694 053 kr (soliditet 15,9 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.