Remzi D ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 111 857 | 375 381 | 1 235 842 | 907 347 | 706 903 | 748 863 |
| Summa anläggningstillgångar | 956 883 | 749 083 | 2 198 527 | 2 088 223 | 1 978 838 | 5 478 972 |
| Summa tillgångar | 1 068 740 | 1 124 464 | 3 434 369 | 2 995 570 | 2 685 741 | 6 227 835 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 236 810 | 222 020 | 387 472 | 257 005 | 200 476 | 463 507 |
| Långfristiga skulder | 284 001 | 298 644 | 1 947 413 | 1 717 913 | 1 690 326 | 4 950 079 |
| Summa skulder | 606 933 | 606 786 | 2 574 767 | 2 214 800 | 1 900 802 | 5 428 586 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 22 792 | 55 872 | 341 923 | −78 832 | 4 169 | 14 309 |
| Summa eget kapital | 461 807 | 517 678 | 859 602 | 780 770 | 784 939 | 799 249 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 626 000 | 1 606 000 | 903 717 | 294 000 | 0 | 177 000 |
| Rörelseresultat | 44 789 | 81 830 | 629 131 | −31 404 | −167 149 | 101 382 |
| EBITDA | 252 589 | 289 630 | 811 253 | 78 900 | −57 764 | 158 248 |
| Resultat före skatt | 30 341 | 78 377 | 436 944 | −78 832 | 10 235 | 18 064 |
| Årets resultat | 22 792 | 55 872 | 341 923 | −78 832 | 4 169 | 14 309 |
| Personalkostnader | 342 302 | 369 400 | 334 969 | 131 848 | 0 | — |
| Avskrivningar | 207 800 | 207 800 | 182 122 | 110 304 | 109 385 | 56 866 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Remzi D AB
Översikt
Remzi D AB (org.nr 559150-6554) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 177 000 kr. Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 35,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 14 309 kr (8,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 294 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 227 835 kr och det egna kapitalet 799 249 kr (soliditet 12,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.