Strängnäs Lokaler ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 110 298 | 1 072 594 | 1 453 563 | 1 558 358 |
| Årets resultat | 137 212 | 1 230 128 | −84 812 | 71 437 | 277 066 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 486 088 | 14 250 523 | 17 393 342 | 16 996 667 | 17 012 006 |
| Summa skulder | 1 286 088 | 11 620 395 | 14 848 026 | 14 379 914 | 14 118 187 |
| Summa eget kapital | 200 000 | 2 630 128 | 2 545 316 | 2 616 753 | 2 893 819 |
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Strängnäs Lokaler AB
Översikt
Strängnäs Lokaler AB (org.nr 556993-9449) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Strängnäs. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 558 358 kr, vilket är 7,2 % mer än året innan (1 453 563 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 277 066 kr (17,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 17 012 006 kr och det egna kapitalet 2 893 819 kr (soliditet 17,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.