MJR Stockholm ABAktiv

556988-6889AktiebolagRegistrerat 2014SÖDERTÄLJE

Finansiell översikt

4 734 000 kr+7,2%
Omsättning 2024/25
+2,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2024/25
02 mn4 mn6 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Utdelning

från årsredovisningen
2024/25

Föreslagen utdelning 700 000 kr.

Historik
2024/25700 000 kr
2023/24200 000 kr
2021/222 038 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 829 6272 111 344926 3091 704 4052 258 8042 520 9442 285 861
Summa anläggningstillgångar33 00033 0002 038 0002 038 00050 0000—
Summa tillgångar1 862 6272 144 3442 964 3093 742 4052 308 8042 520 9442 285 861
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder480 271415 987551 409600 923567 4421 912 5171 194 219
Långfristiga skulder———————
Summa skulder570 271605 987741 409700 923667 4422 012 5171 494 219
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)189 651246 001684 543818 583637 880367 065483 216
Summa eget kapital1 292 3561 538 3572 222 9003 041 4821 641 362508 427791 642
Resultaträkning
Nettoomsättning3 990 0003 802 0003 607 0004 540 0004 229 4354 416 4694 734 000
Rörelseresultat340 807419 575876 163948 334707 073404 281793 342
Resultat före skatt250 452318 569875 7411 038 199808 709470 880615 793
Årets resultat189 651246 001684 543818 583637 880367 065483 216
Personalkostnader2 548 8912 127 4262 122 6142 257 2332 414 3572 897 5473 000 030
Avskrivningar———————
Övriga nyckeltal
Anställda5555566
Föreslagen utdelning———2 038 000—200 000700 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: MJR Stockholm AB

Översikt

MJR Stockholm AB (org.nr 556988-6889) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Södertälje. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 734 000 kr, vilket är 7,2 % mer än året innan (4 416 469 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 483 216 kr (10,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6. Nettoomsättningen per anställd var 789 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 285 861 kr och det egna kapitalet 791 642 kr (soliditet 34,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 700 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.