Archi Light ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 290 058 | 220 934 | 154 152 | 94 554 | 31 567 | 4 509 | 6 141 147 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 2 302 329 | 0 |
| Summa tillgångar | 290 058 | 270 934 | 204 152 | 144 554 | 81 567 | 2 306 838 | 6 141 147 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 240 000 | 230 000 | 170 000 | 94 000 | 31 000 | 2 257 731 | 2 191 764 |
| Långfristiga skulder | — | — | 0 | — | — | 0 | — |
| Summa skulder | 240 000 | 230 000 | 170 000 | 94 000 | 31 000 | 2 257 731 | 2 191 764 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 760 | −9 124 | −6 782 | −4 598 | −2 987 | −1 460 | 3 900 276 |
| Summa eget kapital | 50 058 | 40 934 | 34 152 | 50 554 | 50 567 | 49 107 | 3 949 383 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −7 670 | −1 250 | −1 250 | −1 370 | −1 470 | −1 500 | −38 402 |
| Resultat före skatt | 4 760 | −9 124 | −6 782 | −4 598 | −2 987 | −1 460 | 3 934 309 |
| Årets resultat | 4 760 | −9 124 | −6 782 | −4 598 | −2 987 | −1 460 | 3 900 276 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Archi Light AB
Översikt
Archi Light AB (org.nr 556865-2829) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Södertälje. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 3 900 276 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 141 147 kr och det egna kapitalet 3 949 383 kr (soliditet 64,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.