Fahrman Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 193 921 | 170 953 | 183 423 | 102 826 | 394 196 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 435 481 | 3 255 510 | 3 075 539 | 2 895 568 | 2 756 802 |
| Summa tillgångar | 3 629 402 | 3 426 463 | 3 258 962 | 2 998 394 | 3 150 998 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 169 708 | 167 003 | 197 594 | 168 145 | 1 162 557 |
| Långfristiga skulder | 3 282 080 | 3 062 080 | 2 842 080 | 2 771 470 | 1 850 000 |
| Summa skulder | 3 451 788 | 3 229 083 | 3 039 674 | 2 939 615 | 3 012 557 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 23 470 | 19 766 | 21 909 | −10 510 | −195 337 |
| Summa eget kapital | 177 614 | 197 380 | 219 288 | 58 779 | 138 441 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 360 000 | 360 000 | 403 000 | 364 002 | 268 999 |
| Rörelseresultat | 114 639 | 105 241 | 141 400 | 115 312 | −58 955 |
| EBITDA | 294 610 | 285 212 | 321 371 | 295 283 | 114 931 |
| Resultat före skatt | 29 857 | 24 902 | 27 567 | −10 510 | −195 337 |
| Årets resultat | 23 470 | 19 766 | 21 909 | −10 510 | −195 337 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 179 971 | 179 971 | 179 971 | 179 971 | 173 886 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fahrman Fastigheter AB
Översikt
Fahrman Fastigheter AB (org.nr 556966-9798) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Träslövsläge. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 268 999 kr, vilket är 26,1 % mindre än året innan (364 002 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,0 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 195 337 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 150 998 kr och det egna kapitalet 138 441 kr (soliditet 4,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.