Svenska Alarm Franchise ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 362 120 | 217 201 | 136 142 | 392 621 | 299 682 | 491 455 |
| Summa anläggningstillgångar | 17 074 | 0 | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 379 194 | 217 201 | 136 142 | 392 621 | 299 682 | 491 455 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 108 199 | 12 403 | 19 237 | 268 793 | 136 428 | 297 488 |
| Långfristiga skulder | 139 700 | 0 | — | — | — | — |
| Summa skulder | 247 899 | 12 403 | 19 237 | 268 793 | 136 428 | 297 488 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −64 671 | 73 504 | 12 107 | 6 923 | 39 427 | 30 712 |
| Summa eget kapital | 131 295 | 204 798 | 116 905 | 123 828 | 163 254 | 193 967 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 27 000 | 125 000 | 354 000 | 1 128 000 | 895 000 | 931 000 |
| Rörelseresultat | −35 551 | 82 419 | 15 291 | 8 713 | 55 750 | 40 917 |
| Resultat före skatt | −64 671 | 75 907 | 15 246 | 8 717 | 55 904 | 40 933 |
| Årets resultat | −64 671 | 73 504 | 12 107 | 6 923 | 39 427 | 30 712 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Svenska Alarm Franchise AB
Översikt
Svenska Alarm Franchise AB (org.nr 556966-9301) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: leasing av immateriell egendom och liknande produkter, med undantag för upphovsrättsskyddade verk (SNI 77400).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 931 000 kr, vilket är 4,0 % mer än året innan (895 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 103 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 30 712 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 491 455 kr och det egna kapitalet 193 967 kr (soliditet 39,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.