Helené Flink Hud & Make up ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 153 976 | 167 892 | 189 823 | 145 124 | 172 632 | 173 115 |
| Summa anläggningstillgångar | 18 808 | 14 341 | 9 874 | 5 407 | 16 102 | 10 332 |
| Summa tillgångar | 172 784 | 182 233 | 199 697 | 150 531 | 188 734 | 183 447 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 68 598 | 67 862 | 108 880 | 56 221 | 125 487 | 66 847 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 83 998 | 83 262 | 117 880 | 60 221 | 125 487 | 76 847 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 34 491 | 10 185 | 2 846 | 8 493 | −27 063 | 43 354 |
| Summa eget kapital | 88 786 | 98 971 | 81 817 | 90 310 | 63 247 | 106 600 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 866 000 | 889 000 | 903 000 | 962 000 | 918 000 | 1 148 000 |
| Rörelseresultat | 60 990 | 13 857 | 472 | 9 939 | −29 503 | 62 206 |
| EBITDA | 65 457 | 18 324 | 4 939 | 14 406 | −22 766 | 67 976 |
| Resultat före skatt | 44 454 | 13 757 | 4 685 | 12 062 | −27 063 | 50 652 |
| Årets resultat | 34 491 | 10 185 | 2 846 | 8 493 | −27 063 | 43 354 |
| Personalkostnader | 345 456 | 379 458 | 344 004 | 367 449 | 404 109 | 431 626 |
| Avskrivningar | 4 467 | 4 467 | 4 467 | 4 467 | 6 737 | 5 770 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Helené Flink Hud & Make up AB
Översikt
Helené Flink Hud & Make up AB (org.nr 556964-2787) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Uddevalla. Bransch enligt SCB: skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 148 000 kr, vilket är 25,1 % mer än året innan (918 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 43 354 kr (3,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 148 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 183 447 kr och det egna kapitalet 106 600 kr (soliditet 58,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.