Viktoria Östlings Hudvårdssalong ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 304 128 | 219 996 | 229 035 | 344 457 | 304 912 |
| Summa anläggningstillgångar | 36 704 | 27 752 | 24 407 | 21 062 | 17 717 |
| Summa tillgångar | 340 832 | 247 748 | 253 442 | 365 519 | 322 629 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 128 880 | 89 997 | 160 853 | 169 408 | 125 936 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 128 880 | 89 997 | 160 853 | 169 408 | 125 936 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 31 608 | −54 200 | −65 162 | 103 521 | 583 |
| Summa eget kapital | 211 952 | 157 751 | 92 589 | 196 111 | 196 693 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 001 000 | 971 000 | 935 000 | 777 000 | 1 023 000 |
| Rörelseresultat | 35 869 | −53 342 | −60 904 | 107 247 | 2 858 |
| EBITDA | 48 249 | −44 390 | −57 559 | 110 592 | 6 203 |
| Resultat före skatt | 34 040 | −54 200 | −65 162 | 103 994 | 2 406 |
| Årets resultat | 31 608 | −54 200 | −65 162 | 103 521 | 583 |
| Personalkostnader | 463 921 | 527 341 | 522 296 | 282 932 | 555 596 |
| Avskrivningar | 12 380 | 8 952 | 3 345 | 3 345 | 3 345 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Viktoria Östlings Hudvårdssalong AB
Översikt
Viktoria Östlings Hudvårdssalong AB (org.nr 556824-2571) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Uddevalla. Bransch enligt SCB: skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 023 000 kr, vilket är 31,7 % mer än året innan (777 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 583 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 023 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 322 629 kr och det egna kapitalet 196 693 kr (soliditet 61,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.