Urban Space i Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2024
| 2018 | 2019 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 7 030 | 3 186 165 | 1 395 171 | 144 971 | 71 156 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 967 | 1 664 000 | 2 716 000 | 2 716 000 | 0 |
| Summa tillgångar | 13 997 | 4 850 165 | 4 111 171 | 2 860 971 | 71 156 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 5 000 | 109 869 | 1 685 333 | 3 561 | 43 387 |
| Långfristiga skulder | 22 622 | 3 343 806 | 2 250 366 | 2 380 926 | 0 |
| Summa skulder | 27 622 | 3 453 675 | 3 935 699 | 2 384 487 | 43 387 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −9 214 | −589 885 | −369 453 | 301 012 | 1 551 285 |
| Summa eget kapital | −13 625 | 1 396 490 | 175 472 | 476 484 | 27 769 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 662 400 | 1 698 000 | 1 497 000 | 1 385 000 |
| Rörelseresultat | −9 200 | −542 632 | −222 018 | 477 582 | 1 641 349 |
| EBITDA | −1 600 | −119 665 | 201 582 | 477 582 | — |
| Resultat före skatt | −9 214 | −589 885 | −369 453 | 301 012 | 1 571 670 |
| Årets resultat | −9 214 | −589 885 | −369 453 | 301 012 | 1 551 285 |
| Personalkostnader | 0 | 142 814 | 134 526 | 44 667 | 41 461 |
| Avskrivningar | 7 600 | 422 967 | 423 600 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Urban Space i Sverige AB
Översikt
Urban Space i Sverige AB (org.nr 556963-9387) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Märsta. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 385 000 kr, vilket är 7,5 % mindre än året innan (1 497 000 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 1 551 285 kr (112 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 71 156 kr och det egna kapitalet 27 769 kr (soliditet 39,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.