Context Media ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 4 285 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2022
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 7 246 420 | 10 252 360 | 13 977 967 | 16 348 858 | 19 457 921 |
| Summa anläggningstillgångar | 346 870 | 46 870 | 0 | 204 278 | 0 |
| Summa tillgångar | 7 593 290 | 10 299 230 | 13 977 967 | 16 553 136 | 19 457 921 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 5 630 842 | 8 106 553 | 10 285 286 | 9 072 068 | 13 760 533 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 6 200 042 | 8 675 753 | 11 304 486 | 9 940 568 | 14 515 933 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 763 517 | 1 530 229 | 2 450 004 | 6 340 469 | 4 330 757 |
| Summa eget kapital | 1 393 248 | 1 623 477 | 2 673 481 | 6 612 568 | 4 941 988 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 48 796 000 | 57 592 000 | 70 184 000 | 92 354 000 | 112 939 000 |
| Rörelseresultat | 980 012 | 1 969 815 | 3 562 445 | 7 844 600 | 5 344 682 |
| Resultat före skatt | 1 002 434 | 1 972 571 | 3 134 027 | 8 006 652 | 5 468 754 |
| Årets resultat | 763 517 | 1 530 229 | 2 450 004 | 6 340 469 | 4 330 757 |
| Personalkostnader | 5 886 877 | 5 562 282 | 6 846 870 | 7 608 633 | 9 590 248 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 9 | 9 | 10 | 9 | 12 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 400 000 | 2 400 000 | 6 000 000 | 4 285 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Context Media AB
Översikt
Context Media AB (org.nr 556962-7903) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Umeå. Bransch enligt SCB: reklambyråverksamhet (SNI 73111).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 112 939 000 kr, vilket är 22,3 % mer än året innan (92 354 000 kr). Från 2018 till 2022 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 23,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2022). Årets resultat 2022 var en vinst på 4 330 757 kr (3,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 12 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 9 411 583 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 19 457 921 kr och det egna kapitalet 4 941 988 kr (soliditet 25,4 %). Årsredovisningen för 2022 föreslår en utdelning på 4 285 000 kr.
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.