Skyltmakarna 8533 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 385 272 | 914 992 | 2 148 166 | 245 183 | 258 674 | 255 441 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 038 000 | 5 038 000 | 1 919 575 | 1 891 271 | 1 862 967 | 1 834 663 |
| Summa tillgångar | 5 423 272 | 5 952 992 | 4 067 741 | 2 136 454 | 2 121 641 | 2 090 104 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 33 745 | 35 848 | 57 465 | 36 192 | 22 000 | 24 500 |
| Långfristiga skulder | 3 872 765 | 3 772 765 | 2 882 765 | 922 765 | 922 765 | 922 765 |
| Summa skulder | 3 906 510 | 3 808 613 | 2 960 741 | 980 883 | 959 189 | 947 264 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 424 262 | 627 618 | −1 037 380 | 48 571 | 6 881 | −19 612 |
| Summa eget kapital | 1 516 762 | 2 144 379 | 1 107 000 | 1 155 571 | 1 162 452 | 1 142 840 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 229 000 | 234 000 | 400 000 | 17 000 | 50 000 | 0 |
| Rörelseresultat | 192 854 | 192 812 | 354 203 | −161 115 | 3 596 | −34 704 |
| EBITDA | — | — | 376 148 | −132 811 | 31 900 | −6 400 |
| Resultat före skatt | 458 093 | 662 024 | −967 816 | 61 270 | 9 886 | −19 612 |
| Årets resultat | 424 262 | 627 618 | −1 037 380 | 48 571 | 6 881 | −19 612 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | 21 945 | 28 304 | 28 304 | 28 304 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Skyltmakarna 8533 AB
Översikt
Skyltmakarna 8533 AB (org.nr 556820-0330) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Umeå. Bransch enligt SCB: reklambyråverksamhet (SNI 73111).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 19 612 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 090 104 kr och det egna kapitalet 1 142 840 kr (soliditet 54,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.