Björn Uhlins Entreprenad ABAktiv

556949-9899AktiebolagRegistrerat 2013TVÅÅKER

Finansiell översikt

573 316 kr−47,7%
Omsättning 2025
−19,8%
Genomsnittlig årlig förändring 2019–2025
01 mn2 mn3 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar969 260381 277459 501285 994387 092632 959418 576
Summa anläggningstillgångar2 047 6142 401 3852 226 2072 169 0661 851 7591 769 0641 566 956
Summa tillgångar3 016 8742 782 6622 685 7082 455 0602 238 8512 402 0231 985 532
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder995 476745 424565 398274 30698 854215 079106 341
Långfristiga skulder1 244 7001 345 8501 085 500988 050981 400967 000952 600
Summa skulder2 240 1762 091 2741 899 8981 629 3561 413 2541 565 0791 331 791
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)322 374−85 31194 42239 894−10811 347−33 203
Summa eget kapital776 698691 388785 810825 704825 597836 944653 741
Resultaträkning
Nettoomsättning2 159 0001 191 0001 356 0001 304 0001 066 0001 097 000573 316
Rörelseresultat443 886−51 274379 279200 90517 557117 639−115 137
EBITDA685 106224 503648 461481 046334 864360 33470 572
Resultat före skatt412 004−85 31198 23050 325−8014 598−33 203
Årets resultat322 374−85 31194 42239 894−10811 347−33 203
Personalkostnader1 129 139359 8620—4 3236 9126 586
Avskrivningar241 220275 777269 182280 141317 307242 695185 709
Övriga nyckeltal
Anställda210000—
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Björn Uhlins Entreprenad AB

Översikt

Björn Uhlins Entreprenad AB (org.nr 556949-9899) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Tvååker. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 573 316 kr, vilket är 47,7 % mindre än året innan (1 097 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 19,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 33 203 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 985 532 kr och det egna kapitalet 653 741 kr (soliditet 32,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag