Varbergs Schakt ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2022
| 2021 | 2022 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 11 536 074 | 7 180 643 |
| Summa anläggningstillgångar | 35 670 882 | 39 365 788 |
| Summa tillgångar | 47 206 956 | 46 546 431 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 18 272 418 | 14 217 675 |
| Långfristiga skulder | 14 900 443 | 14 631 046 |
| Summa skulder | 44 947 377 | 42 733 165 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 500 171 | 1 553 687 |
| Summa eget kapital | 2 259 579 | 3 813 266 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 47 507 000 | 47 336 000 |
| Rörelseresultat | 1 402 132 | 4 584 049 |
| EBITDA | 5 697 915 | 9 497 710 |
| Resultat före skatt | 641 215 | 1 646 876 |
| Årets resultat | 500 171 | 1 553 687 |
| Personalkostnader | 16 032 196 | 14 686 641 |
| Avskrivningar | 4 295 783 | 4 913 661 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 27 | 25 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Varbergs Schakt AB
Översikt
Varbergs Schakt AB (org.nr 556463-6842) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1993 och har funnits i 33 år. Säte enligt registret: Tvååker. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 47 336 000 kr, i nivå med året innan. Årets resultat 2022 var en vinst på 1 553 687 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2022: 25 (året innan: 27). Nettoomsättningen per anställd var 1 893 440 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 46 546 431 kr och det egna kapitalet 3 813 266 kr (soliditet 8,2 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 7 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.