Mode i Europa ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 637 000 | 20 643 000 | 25 018 000 | 31 644 000 | 49 728 000 |
| Årets resultat | 1 159 608 | 2 531 745 | 1 542 212 | 3 158 479 | 2 245 394 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 11 734 256 | 15 019 799 | 15 804 547 | 19 746 675 | 25 292 619 |
| Summa skulder | 4 622 657 | 6 056 455 | 5 978 991 | 7 442 640 | 11 723 190 |
| Summa eget kapital | 7 111 599 | 8 963 344 | 9 825 556 | 12 304 035 | 13 569 429 |
| Anställda | 2 | 3 | 4 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | 680 000 | 680 000 | 680 000 | 980 000 | 1 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mode i Europa AB
Översikt
Mode i Europa AB (org.nr 556949-6630) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Mölnlycke.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 49 728 000 kr, vilket är 57,1 % mer än året innan (31 644 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 32,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 245 394 kr (4,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 9 945 600 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 25 292 619 kr och det egna kapitalet 13 569 429 kr (soliditet 53,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.