Eklöws Rör och Värmepumpsteknik AktiebolagAktiv

556900-2834AktiebolagRegistrerat 2012BÅLSTA

Finansiell översikt

14 787 000 kr+9,5%
Omsättning 2025
+10,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
05 mn10 mn15 mn20 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02,5 mn5 mn7,5 mn20212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 1 400 000 kr.

Historik
20251 400 000 kr
2024500 000 kr
2023800 000 kr
2022500 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar3 627 0435 440 8945 629 6995 089 3496 286 696
Summa anläggningstillgångar888 846710 9641 425 153965 444822 632
Summa tillgångar4 515 8896 151 8587 054 8526 054 7937 109 328
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder1 222 7852 435 9281 923 4731 624 7922 468 091
Långfristiga skulder817 585727 9021 131 012475 5490
Summa skulder2 307 3703 730 8304 021 4853 267 3413 635 091
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)618 400962 5091 112 339554 0861 186 785
Summa eget kapital2 208 5192 421 0283 033 3672 787 4523 474 237
Resultaträkning
Nettoomsättning9 940 00013 054 00016 402 00013 509 00014 787 000
Rörelseresultat1 073 0571 550 7911 853 268897 8451 531 204
EBITDA1 315 2441 793 6302 163 6751 040 6561 674 016
Resultat före skatt784 1841 219 2131 414 273707 5351 512 689
Årets resultat618 400962 5091 112 339554 0861 186 785
Personalkostnader2 434 1662 499 4393 289 7652 936 4602 685 744
Avskrivningar242 187242 839310 407142 811142 812
Övriga nyckeltal
Anställda46665
Föreslagen utdelning—500 000800 000500 0001 400 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Eklöws Rör och Värmepumpsteknik Aktiebolag

Översikt

Eklöws Rör och Värmepumpsteknik Aktiebolag (org.nr 556900-2834) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Bålsta. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 14 787 000 kr, vilket är 9,5 % mer än året innan (13 509 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 186 785 kr (8,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 2 957 400 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 109 328 kr och det egna kapitalet 3 474 237 kr (soliditet 48,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 400 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.